Упутство за ауторе и рецензенте - Правилник из 2022. године
Сажета процедура издавања наставне литературе и рецензирања издања Факултета - Упутство за ауторе и рецензенте (Правилник из 2022. године)
Покретање процедуре за издавање наставне литературе (члан 21)
- Процедуру издавања наставне литературе покреће надлежна Катедра Факултета на захтев аутора. Пре почетка писања наставне литературе аутори су дужни да, уз сагласност већине наставника и сарадника Катедре, прибаве сагласност Наставно-научног већа за писање наставне литературе.
- Шеф катедре упућује Комисији за издавачку делатност Захтев за сагласност за писање наставне литературе у електронској форми и преко архиве Факултета (образац се преузима са сајта Факултета - О факултету / Издавачка делатност / Правилник о издавачкој делатности и обрасци / Прилог 1 Захтев за сагласност за писање наставне литературе).
Напомена:
Добијена сагласност Наставно-научног већа за писање наставне литературе важи две године од дана доношења одлуке.
Обавештење о завршеном рукопису (члан 22)
- Шеф катедре упућује Комисији за издавачку делатност Обавештење о завршеном рукопису у електронској форми и преко архиве Факултета(образац се преузима са сајта Факултета - О факултету / Издавачка делатност / Правилник о издавачкој делатности и обрасци / Прилог 2 Обавештење о завршеном рукопису).
- Уз Обавештење о завршеном рукопису, Комисији за издавачку делатност упућује се:
- Предлог за именовање рецензената у електронској форми и преко архиве Факултета (образац се преузима са сајта Факултета - О факултету / Издавачка делатност / Правилник о издавачкој делатности и обрасци / Прилог 3 Предлог за именовање рецензената),
- примерак рукописа у електронској форми у ПДФ-формату (уколико Обавештење о завршном рукопису није праћено верзијом завршеног рукописа Комисија не утврђује Предлог за именовање рецензената),
- Изјава о ауторству у електронској форми и преко архиве Факултета (образац се преузима са сајта Факултета - О факултету / Издавачка делатност / Правилник о издавачкој делатности и обрасци / Прилог 4 Изјава о ауторству).
Напомена:
Процедура из чланова 21 и 22 примењује се за свако прво, измењено, допуњено и/или проширено издање из члана 35 овог Правилника.
Рецензија (члан 29)
- Након одлуке Наставно-научног већа Фармацеутског факултета о именовању рецензената, аутори публикације су дужни да у року од 15 дана од дана доношења исте поднесу рецензентима:
- рукопис на рецензију,
- одлуку о именовању,
- важећи картон предмета,
- Рецензентски лист(образац се преузима са сајта Факултета - О факултету / Издавачка делатност / Правилник о издавачкој делатности и обрасци / Прилог 5 Рецензентски лист),
- овај Правилник.
- Рецензенти Комисији за издавачку делатност достављају, у електронској и штампаној форми преко архиве Факултета, одвојене рецензије на потписаном Рецензентском листу.
Напомене:
- Рецензија је неопходна за све врсте публикација које издаје Факултет. Скрипта не подлежу обавезној рецензији. Рецензија је обавезназа прво издање, за измењено, уколико је обим измена већи од 20%, као и за допуњено и/или проширено издање (члан 26).
- Рецензенти су обавезни да прегледају рукопис и Комисији доставе рецензију најкасније у року од 60 дана од дана пријема рукописа. Ако рецензенти у наведеном року не поднесу рецензију, именују се нови рецензенти, по процедури из овог Правилника (члан 29).
Штампање свих издања
Након одлуке декана о штампању публикације као издања Факултета:
- Аутори ступају у контакт са штампаријом одабраном поступком јавне набавке и обављају потребне договоре.
- Аутори контактирају лице запослено уСлужби за библиотечке и музејске пословеФакултета ради добијања ЦИП записа из Народне библиотеке Србије, као и ИСБН броја. ЦИП запис и ИСБН број обавезно се штампају у сваком издању (члан 46).
- Полеђина последње унутрашње стране издања обавезно садржи ЦИП, чији је саставни део ИСБН.
- Нови ЦИП запис неопходан је приликом сваког поступка штампе и доштампавања за сва издања Факултета (за прво, поновљено, измењено, допуњено, проширено, измењено и допуњено, допуњено и проширено издање).
- ИСБН је неопходан за сва издања Факултета, за прво, измењено, допуњено, проширено, измењено и допуњено, допуњено и проширено издање.
- Аутори достављају ЦИП запис и ИСБН број одабраној штампарији.
- Након провере прелома, аутори окончавају договоре са штампаријом и траже предрачун за штампање у тиражу предвиђеном уговором о јавној набавци, који је склопљен између штампарије и Факултета.
- Аутори достављају Захтев за штампање наставне литературе(образац се преузима са сајта Факултета - О факултету / Издавачка делатност / Правилник о издавачкој делатности и обрасци / Прилог 8 Захтев за штампање наставне литературе) и предрачун прибављен од изабране штампарије Комисији за издавачку делатносту електронској форми и преко архиве Факултета.
- Комисија за издавачку делатност прослеђује приспели захтев и предрачун продекану за финансије који даје коначно одобрење за штампу.
- Аутори могу дати штампарији одобрење да штампа уџбеник по приспећу одобрења продекана за финансије. По приспећу одобрења (поруџбенице), аутори су дужни да копију одобрења доставе изабраној штампарији.
Импресум свих издања
- Импресум представља законом обавезне податке који се налазе на полеђини насловне стране сваког уџбеника.
- Подаци које импресум треба да садржи дефинисани су чланом 45 Правилника о издавачкој делатности.
- Обавезно га је доставити штампарији приликом штампања (јер може доћи до промене неких од података, на пример имена главног и одговорног уредника, издавача или тиража).
Година и број издања
- Податак о години издања увек подразумева текућу годину у којој је књига штампана.
- Када је реч о поновљеном издању не уписује се година првог, већ текућег издања.
- Поновљено издање повлачи за собом измену броја издања: друго, треће, итд.
- Уколико је у односу на претходно издање извршена измена и/или допуна материјала, то је онда друго (треће, итд.) измењено и/или допуњено издање.